...

Пакет програма

Рим

Божиќ го трансформира Рим во топол, блескав град исполнет со традиција. Улиците треперат со празнични светла, а мирисот на костени го исполнуваат воздухот.

Божиќниот Пазар се одржува во срцето на градот во Пјаца Навона, сместен меѓу античка архитектура, прекрасни скулптури и раздвижени ресторани. Низ градот се одржуваат уште неколку божиќни настани во овој период.

ДЕН 1. - (02.12.2023 - сабота ) | Скопје - Рим

Пристигнување на скопскиот аеродром во 10:45 часот. Полетување за Рим во 12:45 часот. Слетување во Рим во 14:30 часот. Трансфер до хотелот со попатен двочасовен панорамски разглед на градот …Порта Маџоре, Св. Петар и Павле, кејот на реката Тибар, Св.Петар,плоштадот Дел Пополо …Сместување во хотел.

Во вечерните часови прошетка со пратителот на групата во центарот на градот, плоштадот Навона, каде ќе ја почувствувате прдновогодишната атмосфера од прекрасниот Божиќен Пазар.Индивидуално враќање во хотел. Ноќевање.

2 ДЕН - (03.12.2023 - недела) | Рим - Ватикан

Појадок во хотел.По појадокот предлог факултативна посета на Ватикан (превоз со метро), – Ватиканските музеи и Систинската капела. При посетата на музеите ќе имате можност да ги видите најзначајните збирки дела: збирката на антички статуи, салата со таписерии и географските мапи од 16 – ти век, салата со канделабри, како и собите кои ги насликал Рафаело.

Посебно се истакнува Систинската капела со делата на Перуџина, Ботичели и други светски познати сликари. Во времето од 1508 година до 1511 година Микеланџело Буонароти го насликал таванот со теми од Стариот завет за да околу 30 – тина години подоцна како тема за просторот над олтарот го избрал Страшниот Суд.

Прошетката на Ватикан завршува со посета на прекрасниот плоштад кој бил уреден од Бернини – најзначајниот уметник на италијанскиот барок. Слободно време па следува организиран разглед на градот со локален водич (пеш и метро), разглед на Пиаца Навона, Пантеон, Фонтана ди Треви, Шпанските скали, шопинг улиците (Виа Кондоти, Виа Дел Корсо), Пиаца Пополо.

Слободно време за индивидуални активности. Враќање во хотел. Ноќевање.

3 ДЕН. - (04.12.2023 - понеделник) | Рим – Колосеум, Сан Клементе и Римските Форуми

Појадок во хотел. Наш предлог за денес е посета на една од најголемите знаменитости и атракции во Рим – Колосеумот, лоциран до дворецот на Нерон “Domus Aurea”, кој бил најголемиот амфитеатар во Римската Империја.Овде е и црквата Сан Клементе, каде се наоѓа гробот на Св. Кирил (влез со доплата).

Потоа се упатуваме кон Римскиот форум, Константиновата Арка, Циркус Максимус , Плоштад Венеција … По завршување на факултативниот разглед на античкиот Рим имате слободно време за индивидуални прошетки.Враќање во хотел. Ноќевање.

ДЕН 4. - (05.12.2023 - вторник) | Рим – Скопје

Појадок во хотел и одјавување од собите. Следува трансфер до аеродром. Полетување за Скопје во 15:05ч. , слетување во 16:50ч.

Дополнителни информации

Во цената на аранжманот е вклучено
 • Директен лет на релација Скопје – Рим – Скопје со авиокомпанијата Wizz Air;
 • Аеродромски такси;
 • Организирани трансфери: аеродром – хотел – аеродром;
 • Мала кабинска торба со димензии 40 x 30 x 20 cm;
 • Сместување во двокреветни соби во хотел со 3* – 3 ноќевања со појадок;
 • Организиран панорамски разглед;
 • Пратител на групата за време на целото патување
 • Организација на аранжманот;
Во цената на аранжманот не е вклучено
 • Доплата за 20 kg багаж (куфер);
 • Туристичка такса – 4 € или 6 € по лице на ден (зависно од категоризацијата на хотелот);
 • Билети за јавен превоз со метро;
 • Патничко осигурување;
Предлог факултативи
 • Разглед на Рим со локален водич – 20 €
 • Факултативна посета на Ватикан и Систинската капела (влезница + локален водич) – 60 €
 • Факултативна посета на Колосеум и Римските форуми со локален водич – 60 €
 • Факултативна посета на Тиволи (за програмата во јануари) со локален водич – 70 €
Напомена

Поради закажување на термини и купување на влезници, факултативите мора да се пријават и уплатат во агенција. Агенцијата не гарантира достапност на влезници на лице место.

Општи напомени
 • Организатор на аранжманот е Т.А. АтлантиС;
 • Резервација се прави со уплата на 30 % од вкупниот износ на аранжманот;
 • Целосна уплата на аранжманот е 15 дена пред почетокот на истиот;
 • Цените на аранжманот се дадени во евра за уплата во денарска противвредност по курс 1 евро = 62
  денари;
 • За реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени 25 патника;
 • За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на
  аранжманот,
 • Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на
  цената на превозот или хотелот;
 • Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже
  во целост аранжманот 5 дена пред датумот на започнување на истиот;
 • Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на
  промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите;
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на
  внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици;
 • Организаторот го задржува правото на промена на редоследот на реализација на програмата;
 • Организаторот на патувањето го задржува правото на промена на програмата за патување во случај
  на непредвидени објективни причини, како на пример: застој на граница, доцнење на летот, застој
  во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвидени за посета и слично.

Za ovaj program vrijede opći uvjeti putovanja SKTM i T.A. Atlantida

Преземете го аранжманот во PDF

Резервирајте го вашето патување во Рим

Возрасни

Деца

8 + 9 =

Бидете први што ќе дознаете за нашите поволности

Придружете се на група ентузијасти за патување и еднаш месечно ќе ве известуваме за придобивките што можете да ги добиете!

Откако ќе се приклучите, ќе добиете личен мејл од нашиот сопственик Зоран!

Успешно се придруживте

Pin It on Pinterest

Share This
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.